איפה לומדים לפסיכומטרי ?

לבחינה הפסיכומטרית משמעות רבה עבור חלק גדול מהצעירים בישראל. מרבית המועמדים למוסדות הלימודים השונים, במיוחד כאלה ששואפים להגיע לפקולטות מבוקשות או כאלה שרוצים ללמוד במוסדות הלימוד הנחשבים, נדרשים להגיע להישגים טובים בבחינה הפסיכומטרית. הצלחה בבחינה יכולה להבדיל בין קבלה למוסד הלימודים המבוקש לבין הודעה על דחייה, בין כניסה לפקולטה המבוקשת לבין מצב בו נאלצים להתפשר.
שלא כמו בחינות הבגרות, שהצלחה בהן מצריכה לימודים והכנה של שנים בעיקר במסגרות חינוך ממלכתיות או אקסטרניות, לימודים לפסיכומטרי נעשים באמצעות בתי ספר פרטיים, לרוב בצורה של לימודים אינטנסיביים. בין המוסדות השונים שעוסקים בהכנה לפסיכומטרי ישנן נקודות דמיון אחדות וגם הבדלים בגישה ובדרך. בדרך להחלטה היכן כדאי ללמוד מומלץ להכיר תחילה את האפשרויות השונות. מוסדות הלימוד המובילים כיום הינם יואל גבע, לחמן, קידום, זיו כספי, SMART ו-EZ Way.
יואל גבע
בית הספר של יואל גבע, שנחשב לאחד מהוותיקים בתחום הלימודים לפסיכומטרי, הוקם בראשית שנות התשעים. בתחילה בית הספר הציע בעיקר לימודים אקסטרניים לקראת מקצועות הבגרות וזמן מה לאחר הקמתו החל להציע גם לימודי הכנה לקראת הבחינה הפסיכומטרית.
העקרונות על פיהם פועל בית הספר לפסיכומטרי של יואל גבע הם:
• הקפדה על איכות ההוראה – בית הספר מצהיר על עצמו ככזה שמגייס לשורותיו אך ורק מרצים ומורים לפסיכומטרי מהמעלה הראשונה, כאלה בעלי שנות ניסיון רבות שנרכשו בבתי הספר השונים להכנה לבחינות הפסיכומטריות.
• ללא שימוש בטריקים – הקפדה על לימוד דרכי חשיבה נכונות, שבנויות בהתאם לנדרש להצלחה בבחינות. בית הספר מצהיר על עצמו ככזה שלא מאמין בלימוד של "טריקים" שידועים בדרך כלל לכותבי הפסיכומטרי. רק צורת חשיבה מתאימה, שניתן ללמוד לפתח אותה, תוכל לסייע בהתמודדות עם שאלות צפויות וגם בלתי צפויות.
• מרתונים ותרגול – נאמן לשיטה שפיתח בהוראה לבגרות, גם בתחום הפסיכומטרי מציע יואל גבע לימוד ותרגול אינטנסיביים הן בכיתה והן בבית. הלימוד כולל תהליך מדורג ושיטתי וכן פתירת מבחנים לדוגמא הכוללים פתרונות.
לחמן
גם בית הספר לחמן נחשב לאחד הוותיקים בתחום וגם הוא עוסק בהוראה של המקצועות השונים לבגרות מצד אחד וגם קורסי הכנה לפסיכומטרי מצד שני.
העקרונות על פיהם פועל בית הספר לפסיכומטרי של לחמן הם:
• הוראה בגובה העיניים – בית הספר מצהיר על כך שהוא מעסיק מורים מהמעלה הראשונה, כאלה שאוהבים ללמד ושמצליחים להביא את התלמידים להישגים גבוהים. ההישגים הללו הם תוצאה של לימוד בגובה העיניים, מתוך מטרה להוציא מהתלמיד את המקסימום בדיוק בזמן הבחינה.
• קורסים ממוקדי אוכלוסיות – בבית הספר לחמן מציעים קורסים שתפורים על פי מידתם של הפונים וסגנון חייהם. כך, ניתן למצוא קורסים שמיועדים לתלמידי תיכון שרוצים לעבור את הבחינה הפסיכומטרית בהצלחה עוד לפני הגיוס לצבא. בנוסף, ישנם קורסים שמיועדים לחיילים במדים וכן ישנם גם קורסים לחיילים משוחררים ולקבוצות אוכלוסייה נוספות.
• תרגול מקיף – בלחמן מאמינים שתרגול מקיף הוא המפתח להצלחה. לכן, במהלך הקורס מבצעים תרגולים רבים ומגוונים, המשולבים גם בלימוד און ליין באמצעות האינטרנט והפייסבוק.
קידום
בית הספר קידום ללימודי הכנה לבחינה הפסיכומטרית נחשב למוסד הלימודים הוותיק ביותר בארץ בתחום זה. בית הספר, שהוקם בראשית שנות השמונים, היה החלוץ בתחום ועם השנים הוא הרחיב מעט את הקורסים הנלמדים בו. כיום נתן ללמוד בקידום גם קורסי הכנה לבחינות ה-GMAT, למשל, אך עדיין לב ליבו של בית הספר הינו המיקוד בהכנה לפסיכומטרי.
העקרונות עליהם מבוססים הלימודים בבית הספר הם:
• לימודים בהתאמה אישית – בזכות הלימודים בקבוצות קטנות, יחסית, מתאפשר יחס אישי לכל תלמיד ותלמיד. לימודים בהתאמה אישית משמעותם הכנה מותאמת לכל אחד, בהתאם למאפיינים השונים, לנקודות החוזק ולנקודות החזקות פחות.
• תכני לימוד מתקדמים – בית הספר מקפיד על השקעה מתמדת בתכנים ובמערכי השיעור, בין היתר בזכות מחלקת מחקר ופיתוח ותיקה ואיכותית. במהלך הלימודים שמים דגש לא רק על לימודים פרונטליים אלא גם על לימודים באמצעות עזרים טכנולוגיים, שימוש בפורטל לימודים, אפליקציות לטלפונים סלולריים חכמים ועוד.
• מורים איכותיים – בתור חברה ותיקה, ששואפת להמשיך ולשמור על המוניטין שלה, מקפידה לחמן להעסיק מדרכים בעלי ניסיון רב בהדרכה בכלל ובתחום הפסיכומטרי בפרט.
זיו כספי
זיו כספי הינו בית ספר שמציע לצד לימודי ההכנה לבחינה הפסיכומטרית גם השלמת בגרויות בדרך של לימודים אקסטרניים. בית הספר מספק למורים פלטפורמה של הכשרה ייחודית, שמבקשת להביא לסטנדרט לימודים איכותי ואחיד.
בין העקרונות שעל פיהם פועל בית הספר של זיו כספי ניתן למצוא:
• לימודים בשיטת צעד אחר צעד – בבית הספר מאמינים שלימוד שיטתי, שאיננו מבוסס רק על לימוד בעל פה ואיננו מבוסס על יצירת עומס מוזגם, הוא המפתח להצלחה. כאשר בונים את מערך הלימוד בצורה מדורגת לא רק שהלימוד יותר אפקטיבי אלא שגם רמת הלחץ לקראת הבחינה יורדת פלאים.
• לימוד, תרגול וחיזוק – הקורס בבית הספר מבוסס בעיקר על שיעורים פרונטאליים, שמוקדשים ללימוד, חזרה ותרגול. בנוסף לשיעורים הרגילים מקפידים לקיים גם כמה שיעורים לחיזוק מיוחד ולתרגול נוסף וממוקד.
• מרתונים ופתירת בחינות – לקראת מועד הבחינה מקיימים מפגשים ללימוד מיוחד בשיטת המרתון. בנוסף ישנם כמה מפגשים לאורך תקופת הלימוד שבהם פותרים בחינות אמיתיות בתנאי אמת במסגרת מה שמכונה סימולציות.
SMART
בית הספר ללימודי הכנה לפסיכומטרי SMART מצהיר על עצמו בתור מקום לימודים שונה – שונה באופן שבו הוא רואה את תלמידיו ושונה באופן שבו הוא מחויב לאיכות ההוראה. בית הספר מתרכז אך ורק בלימודי הכנה לבחינה הפסיכומטרית ואיננו עוסק בכנה לבחינות הבגרות.
בין העקרונות המובילים בהם פועל בית הספר:
• מחויבות להצלחה – SMART רואה את עצמה מחויבת באופן מלא להצלחה של הלומדים במסגרת בית הספר. מתוך מחויבות זו מציע בית הספר קורס חוזר ללא עלות לתלמידים שהראו גם הם מחויבות להצלחתם העצמית ולמרות זאת אינם מרוצים מההישג אליו הגיעו. ב- SMART מציינים שרק אחוזים בודדים אכן מבקשים לערוך קורס חוזר והרוב המחולט מרוצים לגמרי מההישג שהגיעו אליו בבחינה.
• שילוב אמצעי לימוד – הקורסים מבוססים על שילוב של אמצעי לימוד שונים ובהם ספרים (פרי פיתוח עצמאי), מערכת לימוד אינטרנטית מקוונת ללימוד מהבית וכן שילוב של פייסבוק ויוטיוב. כל זאת שלא על חשבון פתרון מקיף ומלא של בחינות לדוגמא.
• נבחרת מנצחת – ב- SMART מדווחים שכל המורים והמדריכים במקום הינם כאלה בעלי ניסיון מוכח – לפחות כאלה שהעבירו 50 קורסים במקומות אחרים. המדריכים מתבססים על הבחינות העדכניות ביותר, כולל השינויים האחרונים שנערכו בבחינה.
EZ Way
בית הספר ללימודי הפסיכומטרי EZ Way פועל למעלה מעשות ומתגאה בכך שכבר מראשית שנות קיומו הוא זכה לשבחים בקרב מוסדות אקדמיים מובילים בישראל. שיטת הלימוד פותחה בראשיתה על ידי אהוד צלטנר כאשר מאז שולבו בתכנון גם מומחים בתחמי המדעים. בית הספר טוען שהוא היחיד שהשקיע בפיתוח שיטה מקיפה ושלמה מהיסוד שמטרתה להביא את התלמיד להצלחה ולשיפור משמעותי בהישגיו בבחינה.
בין העקרונות על פיהם פועל בית הספר –
• פסיכומטרי לכולם – בית הספר פועל לקידום הנגישות להשכלה גבוה בקרב אוכלוסיות שונות ומגוונות. בין היתר מוצעים קורסים שונים שעברו התאמות מיוחדות שמאפשרות לאוכלוסיות שונות לשפר את ההישגים ולהגיע להצלחה. מצד אחד ישנם קורסים למועמדים לפקולטות היוקרתיות ביותר כגון רפואה (אנשים בעלי הישגים יפים במערכת החינוך הממלכתית) ומצד שני יש גם קורסים לחרדים ולאחרים שלא עסקו כמעט בלימודי יסוד. בתווך ישנם גם מועמדים שהינם מקרב אוכלוסיות של אנשים בעלי צרכים מיוחדים, עולים חדשים ועוד.
• מורים איכותיים – בבית הספר מאמינים שכדי ללמד פסיכומטרי צריך כמה תכונות. יכולת הוראה גבוהה, ציון פסיכומטרי מהמעלה הראשונה וגישה נכונה לקבוצת תלמידים הן תכונות הכרחיות שאין להתפשר עליהן.
• תרגול להצלחה – הצלחה מבוססת על תרגול שכולל לימוד באמצעות ספרים, משחקי לימוד מיוחדים, אמצעים של טכנולוגיה מתקדמת ופתרון מבחנים.