איפה לומדים לפסיכומטרי ?

לבחינה הפסיכומטרית משמעות רבה עבור חלק גדול מהצעירים בישראל. מרבית המועמדים למוסדות הלימודים השונים, במיוחד כאלה ששואפים להגיע לפקולטות מבוקשות או כאלה שרוצים ללמוד במוסדות הלימוד הנחשבים, נדרשים להגיע להישגים טובים בבחינה הפסיכומטרית. הצלחה בבחינה יכולה להבדיל בין קבלה למוסד הלימודים המבוקש לבין הודעה על דחייה, בין כניסה לפקולטה המבוקשת לבין מצב בו נאלצים להתפשר.
שלא כמו בחינות הבגרות, שהצלחה בהן מצריכה לימודים והכנה של שנים בעיקר במסגרות חינוך ממלכתיות או אקסטרניות, לימודים לפסיכומטרי נעשים באמצעות בתי ספר פרטיים, לרוב בצורה של לימודים אינטנסיביים. בין המוסדות השונים שעוסקים בהכנה לפסיכומטרי ישנן נקודות דמיון אחדות וגם הבדלים בגישה ובדרך. בדרך להחלטה היכן כדאי ללמוד מומלץ להכיר תחילה את האפשרויות השונות. מוסדות הלימוד המובילים כיום הינם יואל גבע, לחמן, קידום, זיו כספי, SMART ו-EZ Way.
יואל גבע
בית הספר של יואל גבע, שנחשב לאחד מהוותיקים בתחום הלימודים לפסיכומטרי, הוקם בראשית שנות התשעים. בתחילה בית הספר הציע בעיקר לימודים אקסטרניים לקראת מקצועות הבגרות וזמן מה לאחר הקמתו החל להציע גם לימודי הכנה לקראת הבחינה הפסיכומטרית.
העקרונות על פיהם פועל בית הספר לפסיכומטרי של יואל גבע הם:
• הקפדה על איכות ההוראה – בית הספר מצהיר על עצמו ככזה שמגייס לשורותיו אך ורק מרצים ומורים לפסיכומטרי מהמעלה הראשונה, כאלה בעלי שנות ניסיון רבות שנרכשו בבתי הספר השונים להכנה לבחינות הפסיכומטריות.
• ללא שימוש בטריקים – הקפדה על לימוד דרכי חשיבה נכונות, שבנויות בהתאם לנדרש להצלחה בבחינות. בית הספר מצהיר על עצמו ככזה שלא מאמין בלימוד של “טריקים” שידועים בדרך כלל לכותבי הפסיכומטרי. רק צורת חשיבה מתאימה, שניתן ללמוד לפתח אותה, תוכל לסייע בהתמודדות עם שאלות צפויות וגם בלתי צפויות.
• מרתונים ותרגול – נאמן לשיטה שפיתח בהוראה לבגרות, גם בתחום הפסיכומטרי מציע יואל גבע לימוד ותרגול אינטנסיביים הן בכיתה והן בבית. הלימוד כולל תהליך מדורג ושיטתי וכן פתירת מבחנים לדוגמא הכוללים פתרונות.
לחמן
גם בית הספר לחמן נחשב לאחד הוותיקים בתחום וגם הוא עוסק בהוראה של המקצועות השונים לבגרות מצד אחד וגם קורסי הכנה לפסיכומטרי מצד שני.
העקרונות על פיהם פועל בית הספר לפסיכומטרי של לחמן הם:
• הוראה בגובה העיניים – בית הספר מצהיר על כך שהוא מעסיק מורים מהמעלה הראשונה, כאלה שאוהבים ללמד ושמצליחים להביא את התלמידים להישגים גבוהים. ההישגים הללו הם תוצאה של לימוד בגובה העיניים, מתוך מטרה להוציא מהתלמיד את המקסימום בדיוק בזמן הבחינה.
• קורסים ממוקדי אוכלוסיות – בבית הספר לחמן מציעים קורסים שתפורים על פי מידתם של הפונים וסגנון חייהם. כך, ניתן למצוא קורסים שמיועדים לתלמידי תיכון שרוצים לעבור את הבחינה הפסיכומטרית בהצלחה עוד לפני הגיוס לצבא. בנוסף, ישנם קורסים שמיועדים לחיילים במדים וכן ישנם גם קורסים לחיילים משוחררים ולקבוצות אוכלוסייה נוספות.
• תרגול מקיף – בלחמן מאמינים שתרגול מקיף הוא המפתח להצלחה. לכן, במהלך הקורס מבצעים תרגולים רבים ומגוונים, המשולבים גם בלימוד און ליין באמצעות האינטרנט והפייסבוק.
קידום
בית הספר קידום ללימודי הכנה לבחינה הפסיכומטרית נחשב למוסד הלימודים הוותיק ביותר בארץ בתחום זה. בית הספר, שהוקם בראשית שנות השמונים, היה החלוץ בתחום ועם השנים הוא הרחיב מעט את הקורסים הנלמדים בו. כיום נתן ללמוד בקידום גם קורסי הכנה לבחינות ה-GMAT, למשל, אך עדיין לב ליבו של בית הספר הינו המיקוד בהכנה לפסיכומטרי.
העקרונות עליהם מבוססים הלימודים בבית הספר הם:
• לימודים בהתאמה אישית – בזכות הלימודים בקבוצות קטנות, יחסית, מתאפשר יחס אישי לכל תלמיד ותלמיד. לימודים בהתאמה אישית משמעותם הכנה מותאמת לכל אחד, בהתאם למאפיינים השונים, לנקודות החוזק ולנקודות החזקות פחות.
• תכני לימוד מתקדמים – בית הספר מקפיד על השקעה מתמדת בתכנים ובמערכי השיעור, בין היתר בזכות מחלקת מחקר ופיתוח ותיקה ואיכותית. במהלך הלימודים שמים דגש לא רק על לימודים פרונטליים אלא גם על לימודים באמצעות עזרים טכנולוגיים, שימוש בפורטל לימודים, אפליקציות לטלפונים סלולריים חכמים ועוד.
• מורים איכותיים – בתור חברה ותיקה, ששואפת להמשיך ולשמור על המוניטין שלה, מקפידה לחמן להעסיק מדרכים בעלי ניסיון רב בהדרכה בכלל ובתחום הפסיכומטרי בפרט.
זיו כספי
זיו כספי הינו בית ספר שמציע לצד לימודי ההכנה לבחינה הפסיכומטרית גם השלמת בגרויות בדרך של לימודים אקסטרניים. בית הספר מספק למורים פלטפורמה של הכשרה ייחודית, שמבקשת להביא לסטנדרט לימודים איכותי ואחיד.
בין העקרונות שעל פיהם פועל בית הספר של זיו כספי ניתן למצוא:
• לימודים בשיטת צעד אחר צעד – בבית הספר מאמינים שלימוד שיטתי, שאיננו מבוסס רק על לימוד בעל פה ואיננו מבוסס על יצירת עומס מוזגם, הוא המפתח להצלחה. כאשר בונים את מערך הלימוד בצורה מדורגת לא רק שהלימוד יותר אפקטיבי אלא שגם רמת הלחץ לקראת הבחינה יורדת פלאים.
• לימוד, תרגול וחיזוק – הקורס בבית הספר מבוסס בעיקר על שיעורים פרונטאליים, שמוקדשים ללימוד, חזרה ותרגול. בנוסף לשיעורים הרגילים מקפידים לקיים גם כמה שיעורים לחיזוק מיוחד ולתרגול נוסף וממוקד.
• מרתונים ופתירת בחינות – לקראת מועד הבחינה מקיימים מפגשים ללימוד מיוחד בשיטת המרתון. בנוסף ישנם כמה מפגשים לאורך תקופת הלימוד שבהם פותרים בחינות אמיתיות בתנאי אמת במסגרת מה שמכונה סימולציות.
SMART
בית הספר ללימודי הכנה לפסיכומטרי SMART מצהיר על עצמו בתור מקום לימודים שונה – שונה באופן שבו הוא רואה את תלמידיו ושונה באופן שבו הוא מחויב לאיכות ההוראה. בית הספר מתרכז אך ורק בלימודי הכנה לבחינה הפסיכומטרית ואיננו עוסק בכנה לבחינות הבגרות.
בין העקרונות המובילים בהם פועל בית הספר:
• מחויבות להצלחה – SMART רואה את עצמה מחויבת באופן מלא להצלחה של הלומדים במסגרת בית הספר. מתוך מחויבות זו מציע בית הספר קורס חוזר ללא עלות לתלמידים שהראו גם הם מחויבות להצלחתם העצמית ולמרות זאת אינם מרוצים מההישג אליו הגיעו. ב- SMART מציינים שרק אחוזים בודדים אכן מבקשים לערוך קורס חוזר והרוב המחולט מרוצים לגמרי מההישג שהגיעו אליו בבחינה.
• שילוב אמצעי לימוד – הקורסים מבוססים על שילוב של אמצעי לימוד שונים ובהם ספרים (פרי פיתוח עצמאי), מערכת לימוד אינטרנטית מקוונת ללימוד מהבית וכן שילוב של פייסבוק ויוטיוב. כל זאת שלא על חשבון פתרון מקיף ומלא של בחינות לדוגמא.
• נבחרת מנצחת – ב- SMART מדווחים שכל המורים והמדריכים במקום הינם כאלה בעלי ניסיון מוכח – לפחות כאלה שהעבירו 50 קורסים במקומות אחרים. המדריכים מתבססים על הבחינות העדכניות ביותר, כולל השינויים האחרונים שנערכו בבחינה.
EZ Way
בית הספר ללימודי הפסיכומטרי EZ Way פועל למעלה מעשות ומתגאה בכך שכבר מראשית שנות קיומו הוא זכה לשבחים בקרב מוסדות אקדמיים מובילים בישראל. שיטת הלימוד פותחה בראשיתה על ידי אהוד צלטנר כאשר מאז שולבו בתכנון גם מומחים בתחמי המדעים. בית הספר טוען שהוא היחיד שהשקיע בפיתוח שיטה מקיפה ושלמה מהיסוד שמטרתה להביא את התלמיד להצלחה ולשיפור משמעותי בהישגיו בבחינה.
בין העקרונות על פיהם פועל בית הספר –
• פסיכומטרי לכולם – בית הספר פועל לקידום הנגישות להשכלה גבוה בקרב אוכלוסיות שונות ומגוונות. בין היתר מוצעים קורסים שונים שעברו התאמות מיוחדות שמאפשרות לאוכלוסיות שונות לשפר את ההישגים ולהגיע להצלחה. מצד אחד ישנם קורסים למועמדים לפקולטות היוקרתיות ביותר כגון רפואה (אנשים בעלי הישגים יפים במערכת החינוך הממלכתית) ומצד שני יש גם קורסים לחרדים ולאחרים שלא עסקו כמעט בלימודי יסוד. בתווך ישנם גם מועמדים שהינם מקרב אוכלוסיות של אנשים בעלי צרכים מיוחדים, עולים חדשים ועוד.
• מורים איכותיים – בבית הספר מאמינים שכדי ללמד פסיכומטרי צריך כמה תכונות. יכולת הוראה גבוהה, ציון פסיכומטרי מהמעלה הראשונה וגישה נכונה לקבוצת תלמידים הן תכונות הכרחיות שאין להתפשר עליהן.
• תרגול להצלחה – הצלחה מבוססת על תרגול שכולל לימוד באמצעות ספרים, משחקי לימוד מיוחדים, אמצעים של טכנולוגיה מתקדמת ופתרון מבחנים.


217 Comments on “איפה לומדים לפסיכומטרי ?

 1. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically
  tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
  new updates.

 2. I absolutely love your blog and find nearly all
  of your post’s to be exactly I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of the subjects you write about here.

  Again, awesome web log!

 3. Great goods from you, man. I’ve consider your stuff prior to and
  you are simply too excellent. I really like what you’ve
  obtained right here, really like what you are stating and the best way during which you are saying it.
  You’re making it enjoyable and you still take care of to keep
  it smart. I can’t wait to learn far more from you.
  That is really a terrific website.

 4. We absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating
  on a lot of the subjects you write regarding here. Again,
  awesome blog!

 5. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this sort of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Studying this info So i am satisfied to show that I’ve a very just right uncanny feeling I found out just what I needed.
  I so much without a doubt will make sure to don?t omit this site and
  give it a glance on a relentless basis.

 6. Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, such as you wrote the guide in it
  or something. I believe that you simply could do with some p.c.
  to power the message house a little bit, however instead of that, this is fantastic blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 7. Italo-Dance says:

  Download Scene Music/MP3/FLAC/Label/Albums http://0daymusic.org/premium.php
  Club, Techno, Trance, Dance, Italo-Dance, Eurodance,
  Drum and Bass, Psychedelic, Goa, PsyTrance,
  Download lossless music – archive of quality music in Lossless Quality FLAC Free Lossless Audio Codec
  Good quality , player able to play FLAC files FLAC lossless format,
  the music signal direct audio decoding

 8. Hi I am so grateful I found your web site, I really found you by accident,
  while I was researching on Aol for something else, Nonetheless
  I am here now and would just like to say thanks
  a lot for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to read it all at the moment but I have book-marked it and
  also added your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a lot more, Please do keep up the
  excellent jo. https://sites.google.com/view/baccarat-game-rules-strategies/home

 9. Please let me know if you’re looking for a author for
  your blog. You have some really great posts and I feel I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to
  write some content for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please blast me an email if interested. Thanks!

 10. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since
  exactly the same nearly very often inside case you shield this
  hike.

 11. I do accept as true with all of the concepts you’ve introduced in your post.
  They’re very convincing and will certainly
  work. Nonetheless, the posts are very short for newbies. May just you please prolong them a bit from next time?
  Thanks for the post.

 12. fun 88 says:

  Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you
  be rich and continue to help other people.

 13. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like
  to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas
  for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it
  improve over time.

 14. Hi, I think your web site may be having internet browser
  compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic site!

 15. website says:

  May I just say what a reoief too discover someone that really knows
  what they’re discuzsing on the web. You actually know how to bring an issue to light and make it
  important. Morre people ought to look att this annd understand this siode of your story.
  I can’t believe you are noot more popular because you
  certainly possess the gift.
  website

 16. Hi there! This post couldn’t be written much better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!

  He always kept talking about this. I will send this information to him.
  Fairly certain he’s going to have a great read.

  I appreciate you for sharing!

 17. galbiz.net says:

  But now they discovered to portfolios in a positive bottom line you can. Like Traderush etoro FXTM Coinbase etc can help you understand you possibly
  can begin buying and selling. Rules have not decreased cryptocurrency trading platforms recognises that risks presently associated
  with. Four international cryptocurrency mining Tools status future forecast development
  opportunity key market infrastructure. Crypto market is
  so known as because the easiest way of producing money utilizing Bitcoin. They commerce excessive Bitcoin worth modifications of various cryptocurrencies not
  just to save lots of their money secure. The up or the cash laundering others recommend blackmail or it becomes too troublesome to implement appropriately.

  Now Allow us to have more and more exponential returns in the
  cryptocurrency has been an investment. Undeclared changes to
  the clipboard hijacking part in keeping with the Bitcoin funding trust GBTC.
  Some might speculate in Bitcoin miner and anybody with entry to information about their clients which.
  We develop a general assertion on Friday that stablecoins mustn’t
  compromise on it might not. Here miner who makes use of petro and other
  cryptocurrencies could declare that.

 18. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and without a
  doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.

 19. Digital comics system Webtoon has been ramping
  up its presence in North America for the past several years
  and is preparing to start an ambitious slate of
  original content from some of the top creators in the comics industry
  this fall. They’re a forward-thinking company, being the only upon this
  list to start on the Nintendo Change. The company
  announced Crunchyroll Studios in August 2018 as Ellation Studios (Crunchyroll’s parent company, which is subsequently owned by Warner Bros.),
  with locations in both Burbank, California and Tokyo, Japan.
  There have been moments after i wished to switch Enrique to a porcelain doll, and adorn one of the corners of my room- he was so lovely!
  She never actually changes; there is no makeover, but readers can see
  how she develops based on her mentality by itself.

  The formulation of the research problem was “Will there be any significant
  difference vocabulary mastery of the students’ taught by
  using Range Webtoon Application and those taught by utilizing a conventional method?
  Recently in order to establish a brand image of a cosmetics company and
  to communicate emotional communication with adolescents, advertisements using Webtoon are increasing.
  This study focuses on a little number of female students attending Beauty
  high school which is worth the learning because of
  the opportunity to look closely at their thoughts
  and requirements of the Webtoon advertisements through Focus Group Interview method with teenagers.

 20. Marguerite says:

  Hello, Neat post. There is a problem together with your
  website in web explorer, could check this? IE still is the market
  chief and a big component of people will miss your magnificent writing
  because of this problem.

 21. Hello! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old
  room mate! He always kept talking about this. I will
  forward this page to him. Fairly certain he will have a
  good read. Thanks for sharing!

 22. You actually make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be really something that I think I
  would never understand. It seems too complex and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of
  it!

 23. หวย says:

  It’s the best time to make some plans for the future and it is
  time to be happy. I’ve learn this post and if I may I wish
  to counsel you some attention-grabbing issues or tips.
  Maybe you could write next articles regarding this article.
  I wish to learn even more things about it!

 24. 米子中華 says:

  Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you
  get a lot of spam feedback? If so how do you stop it,
  any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very
  much appreciated.

 25. web site says:

  Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i
  read this piece of writing i thought i could also create comment due to
  this good paragraph.
  оформление здание на новый год фото web site
  новогоднее освещение зданий

 26. website says:

  Maay I just say what a comffort to discover somebody that truly understands
  what they are discussing online. You certainly understand howw to
  bring a problem to light and make it important.
  A lot more peole should ook at this and understand this side
  of the story. I can’t believe you aren’t more popular because you surely have the gift.

  Best olivve oil brands website best extra virgin olive oil

 27. Please let me know if you’re looking for a article author for
  your blog. You have some really good posts and I believe
  I would be a good asset. If you ever want to
  take some of the load off, I’d absolutely love to write some
  content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an email if interested. Cheers!

 28. usurpation says:

  This is very interesting, You’re a very professional blogger.

  I have joined your feed and look ahead to in the hunt for extra of
  your excellent post. Additionally, I’ve shared your site in my
  social networks

 29. idn poker says:

  What i do not understood is in fact how you are now not really much more neatly-preferred than you may be right now.
  You’re very intelligent. You recognize thus considerably when it comes to this topic,
  made me individually consider it from a lot of numerous angles.
  Its like women and men are not fascinated unless it is one thing to do with Girl
  gaga! Your own stuffs outstanding. Always handle it up!

 30. “We will need to build to an alternative crescendo, cheri,”
  he said. “And we can have an ending that might be as none before.”

  His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, and also the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
  I was feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my
  sensitive lips. I felt the top of his cock push agonizingly at the doorway of
  my pussy, and I needed him to thrust into me hard. Instead
  he retracted and slid his hardness back around my clit.

  I had been aching to obtain him inside, and I could tell
  that his need to push that wonderful hard cock inside me was growing.
  His moans grew to match mine, and I knew the
  sense of my wet pussy lips about the head of his cock was getting an excessive
  amount of for of us.

  “Enable the finale begin,” he explained, and
  then he slid the top of his cock inside me.

  We both gasped because he held his cock there for any moment.
  I contracted my pussy to drag him further inside, and hubby threw his
  return for the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, every time I squeezed my pussy around him.
  His cock felt wonderful mainly because it filled me,
  but I need to all this inside me. I rolled sideways and rested my leg against
  his shoulder, and he plunged his cock entirely in.

 31. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up
  anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this web site, as I experienced
  to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish
  loading instances times will very frequently affect your placement in google
  and could damage your quality score if advertising
  and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and
  can look out for a lot more of your respective
  intriguing content. Make sure you update this again very soon. https://www.kiva.org/lender/dorothy2049

 32. ks.jiali.tw says:

  The Wednesday hack generator tool like Bitcoin worth charts traders tend
  to make Bitcoin more secure. Later she needs to contemplate personal circumstances in instances like
  these will sway individuals towards spending. 2fa is conceptually
  comparable vogue shop one of many folks to
  earn a fortune. The attack surface directly between people will move away from a 3rd celebration wallet.
  France consistently and anonymously purchased cryptocurrency exchanges work a little bit of
  a secure wallet. While you maintain an open place that runs a wallet can earn transaction fees.
  Where real identities as well as fee have driven up transaction fees such a new currency.
  One other factor to bring profit to fee systems and finishing up transactions in any of the transactions.
  Up to date every week we’ll recap the most recent information affecting
  Bitcoin and quick payment. Kazakh laws and with the rise of Bitcoin and 1 Bitcoin equals 1 million. Buyers simply need intermediary banks for maturation may get the Bitcoin again in. Having recovered more than sufficient to
  provide traders the advantage of improved liquidity.

 33. Hello there! I know this is kinda off topic but I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?

  My site goes over a lot of the same subjects as yours and I
  feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free
  to send me an email. I look forward to hearing
  from you! Excellent blog by the way!

 34. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really
  something that I think I would never understand. It seems too
  complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of
  it!

 35. Hello there, I discovered your web site by way of Google whilst searching for a
  related topic, your web site got here up, it appears to be like good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just turned into aware of your weblog through Google,
  and located that it’s truly informative. I’m gonna watch
  out for brussels. I’ll be grateful if you happen to continue this in future.
  Numerous people will probably be benefited from your writing.
  Cheers!

 36. Thank you says:

  I’m truly enjoying the design and layout of your website.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more
  enjoyable for me to come here and visit more often. Did
  you hire out a designer to create your theme?
  Superb work!

 37. seo news says:

  Having read this I believed it was rather informative.

  I appreciate you spending some time and energy to put this short article together.
  I once again find myself spending way too much time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 38. Hello there, I found your web site by the use of Google at the same time as
  looking for a comparable subject, your web site got here up, it appears
  to be like good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just became alert to your blog via Google, and located that it is truly informative.
  I’m going to watch out for brussels. I will be grateful in the
  event you proceed this in future. Lots of folks shall be benefited out of your writing.

  Cheers!

 39. w88 says:

  This is the perfect site for anyone who wishes to
  find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue
  with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new
  spin on a subject that’s been discussed for many years.

  Wonderful stuff, just wonderful!

 40. I have to thank you for the efforts you have put in writing this website.
  I’m hoping to view the same high-grade blog posts by you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

 41. live casino says:

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 42. Berniece says:

  Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really good articles and I believe I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d
  absolutely love to write some content for
  your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Kudos!

 43. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess
  over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot
  often inside case you shield this hike.

 44. The Chicago board with the third halving event on might eleven 2020 and all you
  have to be. On October 9 2020 the company from its rising value in opposition to the U.S dollar.
  However whenever you commerce in many areas in keeping with the U.S Comptroller of
  the currency reference worth. Federal reserve and U.S dollar’s sell-off.
  The system generates a personal key corresponding to their public key to big profits.
  There’s been an indication of public interest in issuing its personal digital
  wallet. Quick price modifications can deliver elevated danger however excessive return on funding from.
  This new block want a site or online store and accepting them as
  a legal funding. Bitcoin’s intrinsic value proposition this permits the positioning administrator will receive a buying
  and selling platform. The potential improvement of China’s Lianlian worldwide
  and different buying and selling channels there are certain sorts of.

  Whenever there may be a computer in adoption we intend to
  transact enterprise using.

 45. web page says:

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Chrome, it loos fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a
  quick heads up! Other then that, awesome blog!

  web page

 46. “We must build to a different crescendo, cheri,” he said.
  “And we all could have an ending that is to be as none before.”

  His smile was decadent, his eyes were full of lust, as well as the soft skin of his hard cock against my
  sex was having its intended effect. I used to be feeling a stronger arousal now as I felt his cock
  slide between my sensitive lips. I felt the of his cock
  push agonizingly at the doorway of my pussy, and I needed him to
  thrust into me hard. Instead he pulled back and slid
  his hardness back approximately my clit.

  I was aching to obtain him inside, and I was able to tell that
  his ought to push that wonderful hard cock inside me was growing.
  His moans grew to fit mine, and I knew the experience of
  my wet pussy lips around the head of his cock was getting a
  lot both for of us.

  “Permit the finale begin,” he stated, and he slid the
  top of his cock inside me.

  The two of us gasped when he held his cock there for just a moment.

  I contracted my pussy to get him further inside, and
  that he threw his head back at the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, and each time I squeezed my pussy around him.

  His cock felt wonderful simply because it filled me, but
  Needed it all inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and he plunged his
  cock up in.

 47. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something which too few folks are speaking intelligently about.
  I am very happy I stumbled across this during my search for
  something relating to this.

 48. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get four emails with the same comment.

  Is there any way you can remove people from that service?

  Many thanks!

 49. w88 says:

  fantastic publish, very informative. I ponder why the
  opposite specialists of this sector do not realize this. You
  should proceed your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

 50. Ida McAdam says:

  My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number
  of websites for about a year and am nervous about
  switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 51. online diary says:

  It’s perfect time to make a few plans for the long run and it is time
  to be happy. I’ve learn this post and if I may just I
  want to recommend you some attention-grabbing issues or suggestions.

  Maybe you can write next articles regarding this article.
  I desire to learn more things about it!

 52. Undeniably imagine that that you said. Your favourite reason seemed to be at the web the simplest factor
  to understand of. I say to you, I certainly get irked at the same time as other folks think
  about issues that they plainly do not recognise about.
  You managed to hit the nail upon the highest and also outlined out
  the entire thing with no need side effect , other folks can take
  a signal. Will probably be again to get more.
  Thanks

 53. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However
  I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it.
  Is there anyone else getting identical RSS problems?
  Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

 54. fun555 says:

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very useful information particularly the last
  part 🙂 I care for such information a lot.
  I was looking for this certain information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 55. ibet789 says:

  Hello There. I found your weblog the use of msn. That is an extremely neatly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to learn extra of your helpful information.
  Thanks for the post. I will certainly return.

 56. learn more says:

  I am extremely impressed with your writing abilities as neatly
  as with the structure to your weblog. Is this a paid topic
  or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing,
  it’s uncommon to peer a great weblog like this one nowadays..

 57. Hey there! This is kind of off topic but I need some
  help from an established blog. Is it tough to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Many thanks

 58. It’s perfect time to make some plans for the long
  run and it is time to be happy. I’ve read this publish and
  if I may I want to suggest you some interesting issues or tips.
  Maybe you could write subsequent articles relating to this article.
  I desire to learn more issues about it!

 59. biglink.to says:

  Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.

  You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just
  posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 60. togel hk says:

  I’m not sure exactly why but this website is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.